Alytaus profesinio rengimo centras
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 2 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
BALANDŽIO 7-TOJI PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Kiekvienais metais balandžio 7 dieną yra minima Pasaulinė sveikatos diena. Šią minėtiną dieną nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) ir kiekvienais metais pasirenka aktualią pasaulinę sveikatos problemą, kurią pateikia tarptautinės bendruomenės analizei.
2011 metais PSO nori atkreipti dėmesį į antimikrobinio atsparumo svarbą ir jo visuotinį paplitimą.
PSO teigimu, didėjantis atsparumas antimikrobiniams vaistams, mažina efektyvumą esamiems vaistams, kurie naudojami šių dienų įvairių ligų gydymui, dėl to, kyla pavojus rimtų infekcinių ligų protrūkiui.
Antimikrobinis atsparumas – tai natūralus biologinis fenomenas, kai mikroorganizmai prisitaiko prie jas žudančio vaistų poveikio ir įvairiais būdais geba sumažinti arba panaikinti vaistų efektyvumą gydant ligas.
Mikroorganizmų atsparumas antibakteriniams vaistams nėra naujas fenomenas, jis pasireiškė netrukus po pirmųjų antibiotikų atradimo. Pradžioje, tai buvo savotiškas mokslinis atradimas, bet vėliau išryškėjo ir klinikinės jo pasekmės - ženkli grėsmė antibakterinio gydymo sėkmei.
PSO visuomenės informavimo kompanija norėtų, kad ypatingai būtų didesnis dėmesys skiriamas tokioms ligoms, kaip ŽIV/AIDS, tuberkuliozė, maliarija ir kt. PSO ragina šalių vyriausybes ir suinteresuotas visuomenines organizacijas siekti įgyvendinti politines ir praktines gaires, būtinas užkirsti kelią didėjančiam antimikrobiniam atsparumui bei užtikrinti tinkamą priežiūrą sergančiam.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Bakterijų atsparumas antibiotikams tampa vis didesnė šiuolaikinės medicinos, ir net gi visuomenės sveikatos problema pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje.

Atsparumą antibakteriniams vaistams skatina neracionalus ar nepagrįstas jų vartojimas
Virusinės ligos, pavyzdžiui gripas, gydomos antibiotikais. Blogiausia, kad dažnai antibiotikai vartojami ne tada, kai jų reikia. Antibiotikai turėtų būti skiriami jiems jautrių bakterijų sukeltoms infekcijoms gydyti. Šie medikamentai, turi labai konkrečias vartojimo indikacijas. Jų negalima vartoti jei nežinoma ligos priežastis. Pavyzdžiui, neaiškiam karščiavimui mažinti, kosuliui slopinti ar pan.
Reiktų nepamiršti, kad antibiotikų skiriama ne tik žmonių gydymui. Jų dedama, kartais neteisėtai, į pašarus, maisto produktus. Pavyzdžiui, ūkininkai, norėdami sumažinti bakterinę maisto produktų taršą, jų įmaišo į pieno produktus. Tokiu būdu, žmogus antibiotikų gali gauti nesirgdamas, sąmoningai nevartodamas jų - su mėsa, pieno ir kitais produktais. Europos Sąjungoje 1999 metais priimta direktyva draudžianti profilaktiškai į maisto produktus dėti antibiotinių medžiagų.
Tačiau jau XX amžiaus pabaigoje bakterijų atsparumas antibiotikams, kai kuriose pasaulio valstybėse pasiekė tokį lygį, kad mokslininkai ir praktikai, įvertinę atsparumo augimo tempus ir naujų antibiotikų sukūrimo galimybes, pagrįstai sunerimo dėl galimos „antibiotikų eros“ pabaigos.
Sukėlėjų atsparumas antibiotikams yra viena iš nesėkmingo gydymo ir su tuo susijusių mirties atvejų bei išaugusių gydymo išlaidų priežasčių. Todėl, atsparumas antimikrobiniams vaistams yra globalinė problema ir jos sprendimas turi būti kompleksinis.
PSO teigimu, pagrindinis tikslas turėtų būti užtikrinti aukštos kokybės ir itin veiksmingą antimikrobinių vaistų poveikį šiandien ir jų savybes išsaugoti ateities kartoms.

Naudoti šaltiniai:
• http://www.ntc.lt/naujiena.php?id=1138885127
• http://www.hi.lt/content/H1_Bendr_zin.html
• http://www.who.int/drugresistance/en/

Alytaus profesinio rengimo centro,
M.Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriaus
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Lankytojai:2614
Reitingas: (5 vertintojai)
Sukūrimo data:04/05/11
Paskutinieji pakeitimai:04/05/11
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Alytaus profesinio rengimo centras Perjungti į Bibliotekos lygmenį