MBGatvė
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 2 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Padebatuokime?
Debatai - labai plati sąvoka, apimanti keletą veiklos sričių. Viena vertus, tai yra savotiškas komandinis žaidimas, kai dvi komandos diskutuoja viena tema, kiekviena stengdamasi argumentais bei pavyzdžiais įrodyti, kad ji yra teisi. Kita vertus, tai yra rimta intelektualinė veikla, reikalaujanti bendro išprusimo bei išankstinio pasiruošimo.


Debatuoti imta XX a. pradžioje, kai JAV koledžų ir universitetų studentai, siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į tuomet aktualias problemas, kūrėsi į debatų klubus, organizavo viešus pristatymus ir savo oratoriniais bei argumentavimo įgūdžiais bandė sužavėti publiką. Vėliau ši veikla peraugo į turnyrus tarp mokyklų – mokiniai varžėsi dėl geriausio oratoriaus titulo. Į Lietuvą debatai atėjo neseniai, prieš 15 metų. Tuomet „Debatų centro“ veiklą siejo vos keletas Lietuvos mokyklų. Laikui bėgant, vis daugiau ir daugiau mokyklų atkreipė dėmesį į debatus ir šiuo metu į debatų turnyrus atvyksta moksleiviai iš daugiau nei 40 mokyklų. Viena iš šių mokyklų – Mykolo Biržiškos gimnazija. Mūsų debatų klubas veikia dar tik antrus metus, tačiau jau spėjome įrodyti, jog mūsų mokykloje mokosi išties gabūs ir talentingi moksleiviai. Lapkričio 22d. įvykusiame Lietuvos debatų turnyre, kuriame dalyvavo 120 debatininkų, vienuoliktokė Paulina Grigaliūnaitė užėmė 5-ąją vietą asmeninėje įskaitoje, o mėnesio pradžioje vykusiame Vilniaus debatų turnyre mūsų komanda, kurią sudaro trečių klasių moksleiviai: Justina Skučaitė, Paulina Grigaliūnaitė ir Julius Juodakis, laimėjo pirmąją vietą, o Julius Juodakis asmeninėje įskaitoje buvo pripažintas geriausiu turnyro oratoriumi. Taip pat antros komandos narė, pirmokė Miglė Vasiliauskaitė, toje pačioje įskaitoje užėmė penktąją vietą.

Kalbiname laimėtojų komandos narius Pauliną ir Julių:


- Tai kas gi yra tie debatai ir ką jie jums reiškia?

J: Debatai yra diskusija - mokaisi argumentuotai ginčytis su kitaip manančiais žmonėmis. Manau, svarbiausia, kad debatuose temą renkiesi ne tu - išmoksti to „grynojo" argumentavimo, kai diskuotuoji su priešininku visiškai ne pagal savo asmeninę nuomonę, o pagal tau primestą temą, su kuria gali ir nesutikti. Dėl to man ir patinka debatai - kai laimi prieš priešininką kalbėdamas nenuoširdžiai, gindamas tau visiškai nepriimtinus dalykus, nuoširdžiai diskutuoti su žmonėm gyvenime dėl savo įsitikinimų atrodo labai paprasta. Aišku, debatuose būtinai sutiksi naujų žmonių arba senų draugų.
P: Bendravimas su debatininkais yra ne kas kita, kaip asmenybės tobulinimas, vertybių formavimas, pojūtis, kad gali daugiau negu iki šiol.

- Kas Jus atvedė į debatus?

J: Mokykloje pirmą kartą pamačiau parodomuosius debatus ir jie mane „užkabino" - o kodėl aš taip negalėčiau? Atrodo, visi mokam ginčytis, tačiau jau per pirmus užsiėmimus sužinojau, kad toli gražu ne visi.
P: Dėdė (jam 23m.) pasakė man, kad, jei neisiu į debatus, nebeims manęs niekur. Iš pradžių „laužiausi“, galvojau, na, ko man ten, tarp moksliukų pražūsiu. Bet nuėjau ir visiškai pakeičiau nuomonę. Pirma, debatininkai nėra vien moksliukai. Antra, moksliukai yra „super", jie labai įdomūs ir su jais aš nepražūčiau. Moksliukai tai ne tie, kurie yra „žmonės be gyvenimo“ ir tik mokosi, o tie, kurie yra protingi, veiklūs, daug skaitantys, stengiasi dėl savo ateities (Julius yra tobulas pavyzdys).

- Kokios naudos Jums davė debatai?

P: Debatai išlavino iškalbą. Taip pat atsirado naujų pažinčių. Kaskart debatuojant būna nauja tema, sužinau ką nors naujo. Pavyzdžiui, prieš mėnesį nebūčiau galėjus 6 ar daugiau minučių kalbėt apie imigrantus, jų poveikį šalies ekonomikai ir kultūrai, o dabar - prašom. Debatai suteikia pasitikėjimo savimi, lavina kritinį mąstymą, moko suktis iš padėties.
J: Turbūt didžiausia nauda - mokėjimas diskutuoti. Tada atsiranda ir pasitikėjimas savimi ginčijantis, ir drąsiau kalbi prieš žmonių minią, ir, aišku, turnyruose dalyvauti yra tiesiog įdomu.

- Kas lėmė tokį puikų komandos pasirodymą Vilniaus turnyre?

J: Geras pasiruošimas. Pirmiausia turi gerą bylą, tada turi du gerus pirmus kalbėtojus, o tada jautiesi visiškai savimi užtikrintas. Tiesiog visi turėjom, ką pasakyti. Kai turi bent kažkokį, nors silpną kontraargumentą, imi juo tikėti ir kalbi taip užtikrintai, tarsi tuoj ištrauksi kortą iš rankovės ir laimėsi. Aišku, tam būtinai reikėjo gero pasiruošimo ir geros komandos.
P: Kai visi žino savo darbą ir atlieka jį gerai, nėra sunku taip gerai pasirodyti. Visi kalbėtojai buvo stiprūs, ypač Julius, asmeninėje įskaitoje laimėjęs 1-ąją vietą. Taip pat mūsų komanda buvo "susižaidusi", buvom pasipuošę vienodais juokingais kaspinais, taip sudarydami "pamišusių moksliukų" įvaizdį. Šį kartą mums pavyko laimėti ir esame tuo labai patenkinti. Aš pati be galo didžiuojuosi Julium ir Juste, nes jie padarė labai labai didelę pažangą.


- Ačiū už pokalbį.
Kaip pradėti debatuoti?

Mykolo Biržiškos gimnazijos debatų klubas mielai priima naujus narius, tiesiog reikėtų susisiekti el. paštu su klubo vadovu – saulius.kolesinskas@gmail.com.                                                               Rita T.
Lankytojai:2844
Reitingas: (12 vertintojai)
Sukūrimo data:12/11/08
Paskutinieji pakeitimai:11/22/12
Įvertinkite šį straipsnį:
PavadinimasAutoriusAtsakymaiPaskutinysis atsakymas
kada debatuosit?Anonimas301/14/09
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 MBGatvė Perjungti į Bibliotekos lygmenį