MBGatvė
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 4 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Jaunųjų geografų mokyklos žiemos sesija
    Šių metų sausio 3-5 dienomis Vilniuje vyko Jaunųjų geografų mokyklos žiemos sesija. Ketvirtadienio rytą Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, esančiame Užupyje, pradėjo rinktis JGM moksleiviai. Maždaug apie pusiaudienį jau visi buvo atvykę. Išklausėme saugos instruktažo, įsikūrėme.  Viską atlikę patraukėme į VU zoologijos muziejų. Kadangi muziejus įkurtas XVIII a. pab., jame daug retų ir vertingų eksponatų.  Labai įspūdinga drugelių kolekcija. Apie kiekvieną eksponatų grupę buvo papasakota detaliau. Nemaloniausia buvo klausytis apie kirmėles, nes gidė pakankamai išsamiai papasakojo, ką veikia kaspinuotis patekęs į organizmą. Antroje salėje teko klausyti apie  paukščius. Jų įvairovė siekė nuo didžiausio Lietuvoje gyvenančio erelio iki kelis gramus tesveriančių nykštukų ir kolibrių. Labai keistas eksponatas – kvadratinėje stiklo dėžutėje uždarytas dvigalvis padaras su suglebusia oda. Iš pradžių pagalvojome, jog tai šunys, bet gidė paaiškino, jog tai veršelis. Vienas įdomiausių eksponatų – pailgas pilkas strypas, paguldytas šalia kambario sienos. Tai buvo kaulas ir bandėme atspėti, kieno. Niekas neatspėjo. Gidei pasakius, kad tai pusė banginio apatinio žandikaulio, sunku buvo patikėti... Šis muziejus dabar pildomas tik konfiskuojant į Lietuvą įvežamas retų ir saugomų gyvūnų iškamšas.
    Vėliau pirmakursiai ir antrakursiai išsiskyrė – vieni važiavo aplankyti Tuskulėnų dvaro, o kiti žaislų muziejaus. Antrakursiai jau praeitais metais lankėsi Tuskulėnų memorialiniame komplekse,  todėl dabar jiems teko „linksmesnė dalis“. Žaislų muziejuje patraukė dėmesį karo žaislai – alaviniai kareivėliai, mediniai peiliukai, kardai ir strėlės su arbaletais. Pastarieji buvo įdomiausi, nes jie turėjo tam tikrą mechanizmą, buvo galima iššauti strėlę. Nemažai buvo buities žaislų. Tai mediniai delno dydžio laiveliai, raktai, vežimai. Globos žaislai - tai molinės, skudurinės, netgi vaškinės lėlės. Šie žaislai yra „mergaitiški“, nes rūpindamosi savo žaislais mergaitės ruošėsi šeimoje atlikti motinos vaidmenį. Išmėginome vilkelius, bandėme žaisti muzikiniais žaislais. Susipažinome su kauliukų žaidimais. Apžiūrėję ir išbandę visus eksponatus palikome muziejų. Mokiniai turėjo pustrečios valandos laisvo laiko. Apie aštuntą valandą prasidėjo vakaronė. Jos metu mokiniai žaidė keletą žaidimų. Po kelių valandų teko skirstytis – vilniečiams važiuoti namo, o likusiems grįžti į kambarius.
    Antrąją dieną aplankėme Apsaugos ministeriją. Devintą valandą ryto visi turėjome susirinkti Jakšto g. 4. Vėliau apsilankėme Valstybinėje saugomų teritorijų tarnyboje prie Aplinkos ministerijos. Mums paaiškino, kaip klasifikuojamos saugomos teritorijos – regioniniai ir nacionaliniai parkai, rezervatai, draustiniai ir t.t. Vėliau ėjome pietauti. Šiek tiek užtrukome, kol iš Juozapavičiaus gatvės nuvažiavome iki Lazdynų. Čia aplankėme į LITEXPO parodų centrą ir apžiūrėjome Stasio Brundzos antikvarinių automobilių kolekciją. Kadangi grupės gidas susirgo ir negalėjo vesti ekskursijos, šio darbo ėmėsi mūsų vadovė Genovaitė. Ji šiek tiek domisi senais automobiliais, todėl papasakojo tam tikrų faktų. Pavyzdžiui, kodėl japoniški, kiniški ir korėjietiški automobiliai tapo populiaresni už amerikietiškus. Amerikiečiai gamino didelius, galingus automobilius, tačiau jie „valgė“ labai daug kuro. Ištikus naftos krizei žmonės nebegalėjo išlaikyti tokių brangių mašinų, todėl pirko lengvus azijiečių automobilius, kuriems kuro reikėjo gerokai mažiau. Taip pat labai įdomus faktas, kad einant metams emblemos paprastėjo. Ant vienos mašinos buvo išsirietusios moters statulėlė. Jos plaukai ir iškeltos rankos susiliejo. Ant gretimos mašinos buvo panaši statulėlė, bet paprastesnė. Tokių mašinų buvo visa eilė. Jos sustatytos chronologine tvarka pagal gamybos metus. Taigi ant paskutinio automobilio buvo tik trys iškilios juostos ir veidas. Ši paroda ypač patiko mokyklos vaikinams.
    Vakare Giedrė Godienė pademonstravo skaidres tema „Laikas keičia Žemę“. Ji papasakojo apie kraštovaizdžio kaitą, tos pačios vietos fotografavimą iš to paties taško kas kiek laiko. Toks buvo  ir pirmas mūsų namų darbas – iki pavasario atostogų mokiniai turės susirasti nuotrauką, ne naujesnę nei 2000 metų, ir nufotografuoti tą pačią vietą šiandien.  Po šio pristatymo susitikome su speleologais. Sužinojome, kad speleologija - tai mokslas, tyrinėjantis urvus. Speleologės papasakojo apie neseniai vykusią ekspediciją į Voronjos urvą. Buvo tyrinėjimas jo dugnas. Urvas baigiasi sifonu (tai urvas, visiškai apsemtas vandens). Lietuvių speleologų padedamas Genadijus Semochinas pagerino pasaulio rekordą – jis sifonu nunėrė 8m giliau, nei buvo nunerta prieš tai. Jam pritrūko oro, todėl jis buvo priverstas grįžti. Urvas atrastas 1960, tada nustatyta, kad jo gylis yra 180m.
    Trečia diena prasidėjo dešimtą valandą ryto Simono Daukanto gimnazijoje. Pirmakursiai pristatinėjo skaidres ir mokėsi prezentacijos meno, kol antrakursiai atliko mokslinį tyrimą. Iš pradžių vyko teorinių žinių įtvirtinimas, o vėliau ir praktinių. Pasiskirstę grupelėmis mokiniai turėjo užrašyti visas įmones, esančias tam tikrose vietose. Gedimino prospekto, J.Jasinskio, A. Rotundo ir Dainavos gatves pasiskirstę iškeliavome užrašyti įmonių pavadinimų, adresų ir veiklos. Grįžę apibendrinome savo tyrimo duomenis. Kai ir pirmakursiai baigė savo pristatymus, aptarėme visą sesiją, užsirašėme namų darbus ir išsiskirstėme namo. Nebuvo labai graudu ir liūdna, nes žinojome, jog kovo 27-29 dienomis susitiksime pavasario sesijoje Kaune.
                                                       Austėja Pranculytė
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Lankytojai:1579
Reitingas: (4 vertintojai)
Sukūrimo data:01/16/13
Paskutinieji pakeitimai:01/18/13
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 MBGatvė Perjungti į Bibliotekos lygmenį