Joniškio "Aušros" gimnazija
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 1 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Show picture in original size.
Marius Bartašius ir Justina Kurganaitė Č.Kudabos jaunųjų geografų konkurse Vilniuje
Joniškio „Aušros“ gimnazijos abiturientas Marius Bartašius, išrėžęs kalbą, skatinančią švęsti baltiškas šventes, o ne priimti “vakarietišką subproduktą“, sulaukė didžiulių rimtos Žiemgalos krašto kultūros draugijos konferencijos dalyvių ovacijų. O kur kas anksčiau Mariaus kalbą galėjo pasiskaityti vieno internetinio naujienų tinklapio lankytojai.
Vaikinas rimtai domisi tradicijomis
Marius priklauso Žiemgalos draugijai. Draugijos konferencijoje jis siūlė atsisakyti primestų svetimų lietuvių tautai švenčių. Geriau pasimėgauti Užgavėnėmis, kurios taip pat yra karnavalas, kaip ir amerikietiškasis pjaustinėtų moliūgų ir pabaisų vakaras Helovynas, tačiau prasmingesnis, bei — atrasti Mildos šventę gegužės 13 dieną vietoj vasario 14-ąją minimos Valentino dienos.
Vaikinas pastebėjo, kad ir Europos Sąjungoje Lietuva kažkodėl lankstosi ir pirmoji priitaria, pavyzdžiui, sutarčiai dėl bendros konstitucijos, nors kitos šalys svarsto ir išnagrinėja siūlymus iki galo.
Po pasisakymo konferencijoje pertraukėlės metu Marių apsupo būrys garbingo amžiaus žmonių, kurie jam dėkojo. Giedrė Lastauskienė abiturientui dėkojo visos kraštiečių draugijos „Sidabra“, įsikūrusios Vilniuje, vardu. O Žiemgalos kultūros draugijos pirmininkas Alfredas Šimkus sakė, kad malonu klausytis savo nuomonę turinčio ir tradicijas prisimenančio jaunuolio.
Pats „Aušros“ gimnazijos abiturientas Marius Bartašius nemano, kad jo požiūris į lietuviškas šventes yra išskirtinis.
„Tiesiog man gražu baltiškos šventės, tai, kas siejama su pagonybe, atrodo sava. Manęs netraukia Valentino diena, nes netraukia labai populiarūs dalykai. O gal nesu ir geras krikščionis, juk Milda yra iš pagonybės laikų atėjusi,— svarsto Marius Bartašius.— Kodėl mes negalėtume švęsti Mildos meilės dienos vietoj Valentino? Manau, kad ir verslininkams būtų naudinga. Koks skirtumas, kada klijuoti raudonas širdeles — vasario 14-ą ar gegužės 13-ą? Gal kaip tik geriau žydint pievoms negu spiginant žiemos šalčiui. Neturėtume pamiršti Mildos dienos, juk ji mums turėtų būti kaip graikams ir romėnams deivės Venera ir Afroditė.“
Profesorė P. Dundulienė spėja, jog Mildos šventykla Vilniuje buvusi ant dabartinio Trijų kryžių kalno, o Kaune stovėjusios dvi Mildos šventyklos. Viena — dabartiniame Aleksote, anuometiniame Svibirgale, pagal tekėjusį Svibirgalos upelį. Kita — alke, Neries ir Nemuno santakoje. Milda buvo garbinama, dabar ji nepelnytai užmiršta.
Senosioms šventėms trūksta reklamos
Vaikinas mano, kad Mildos šventė prigytų, jei tik būtų labiau reklamuojama.
„Daug buvo kalbama apie Jonines, rengiamos akcijos ir dabar ši diena yra nedarbo. Manau, ji netaps tik nusigėrimo diena. Bet nereikia pataikauti amerikietiškai popkultūrai, — sako jaunuolis. — Man apmaudu, kad patys lietuviai Lietuvoje taps kažkokiu subkultūros produktu: lyg ir lietuviai esame savo šalyje, bet švenčiame kitų šalių šventes.“
Marius sako, kad dideliuose miestuose senosios lietuviškos tradicinės šventės sulaukia dėmesio, bet provincijoje jos labai užslėptos.
„Jei per Joniškį praeičiau apsirengęs pagoniškais rūbais, turbūt sulaukčiau keistų žvilgsnių, gal replikų. O turiu nemažai bičiulių, kurie domisi tradicijomis,“— pasakoja Marius.
Vaikinas anksčiau kelerius metus lankė Joniškio folkloro kolektyvą „Kupars“. Jaunuoliui patinka Rugiaveidės, “Atalyja“ ir panašių grupių atliekama muzika, dainos.
„Aušros“ gimnazijos moksleivis Marius Bartašius po pasisakymo apie šventes Žiemgalos draugijos konfertencijoje sulaukė daug dėmesio ir padėkų iš renginio dalyvių.
Mariaus pasisakymą apie šventes spausdino ir vienas internetinis puslapis.  

"Šiaulių kraštas" gruodžio 2 d.
Loreta Ripskytė
Visitors:2378
Rating: (3 evaluators)
Date created:12/03/06
Last change:12/03/06
Rate this article:
No comments posted yet.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2019 Joniškio "Aušros" gimnazija Switch to Library level