ŽINGSNIAI
Turinys
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 8 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Gimę keliauti
Kiekvienais metais gimnazijos skelbimų lentoje, internete galima rasti skelbimų, kuriuose kviečiama mokytis neakivaizdinėse šalies mokyklose. 2008 metų pavasarį vienu tokiu skelbimu susižavėjome ir mes, Marija Grinaitė ir Romualdas Šapoka, užsirašėme į neakivaizdinę jaunųjų gamtos žurnalistų mokyklą. Ir neapsirikome. Mokykloje mes ne tik patobulinome rašymo įgūdžius, susipažinome su įdomiais žmonėmis, susiradome naujų draugų, bet ir pakeliavome. Mes patekome tarp tų laimingųjų, kurie palydėjo žiemoti skrendančius paukščius Estijoje ir Latvijoje. Grįžę kelionę aprašėme „Žaliajame pasaulyje“, dabar įspūdžiais norime pasidalyti ir su  „Žingsnių “ skaitytojais.
Kasmet pirmąjį spalio savaitgalį vyksta Tarptautinio projekto „Paukščių palydos“ renginiai. Juose dalyvauja gamtai neabejingi žmonės iš daugiau kaip trisdešimties Europos šalių. Mūsų šalyje šis renginys tapo tradiciniu, jame jau dešimtmetį dalyvauja Lietuvos jaunųjų gamtininkų centras. Šių metų spalio 2–3 d. Lietuvos jaunųjų gamtininkų centras suorganizavo kelionę į Latvijos ir Estijos nacionalinius parkus (renginio koordinatorė LJGC Biologinės įvairovės skyriaus vedėja Stasė Mameniškienė). Lydimi prof. Petro Kurlavičiaus, keliavo šalies mokytojai ir Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro neakivaizdinių mokyklų mokiniai. Renginio dalyviai stebėjo žiemoti skrendančius paukščius, susipažino su kaimyninėmis šalimis. Visi gavo užduotį: surašyti pastebėtas paukščių rūšis ir jų individų skaičių.
Kelionė prasidėjo penktadienio naktį, paryčiais pervažiavome Lietuvos–Latvijos sieną. Po keleto valandų pasiekėme pirmąjį kelionės tikslą – Estijos vakaruose 1969 m. įkurtą Kabli paukščių žiedavimo stotį. Čia apžiūrėjome paukščių gaudymo tinklus, pamatėme, kaip žieduojamas mažiausias Europoje gyvenantis paukštis nykštukas (Regulus regulus).
Pasisvečiavę Kabli, iškeliavome į 1957 m. įkurtą Estijos Matsalu nacionalinį parką. Ši saugoma teritorija įtraukta į Ramsaro konvencijos tarptautinės svarbos pelkynų sąrašą. Parke užregistruotos net 275 paukščių rūšys, iš kurių 175 – perinčios.  Ekskursijos dalyviai stebėjo pakylančius ir nusileidžiančius daugiatūkstantinius baltaskruosčių berniklių (Branta leucopsis) pulkus, didžiuosius baltuosius garnius (Egretta alba)  ir daugybę kitų vandens paukščių.
Vakare ekskursija tęsėsi Estijos sostinėje Taline. Miestas įkurtas 1050 m., kai ant Tompea kalvos buvo pastatyta pirmoji tvirtovė. Netrukus Talinas tapo vienu iš svarbiausių uostų Skandinavijos–Rusijos prekybos kelyje.  Trumpai susipažinę su šio miesto istorija, vaikščiojome vaizdingu senamiesčiu, įtrauktu į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą: Tompea pilis, kurioje šiuo metu įsikūrusi Prezidentūra, Aleksandro Nevskio soboras – XIX a. caro valdžios simbolis, Domo katedra, apžvalgos aikštelės, Rotušė, miesto amatininkų ir „Juodgalvių“ gildijos pastatai, Nigulistės ir Olevistės bažnyčios, „Storosios Margaritos“ bokštas. Sužinojome, kad Talinas yra išrinktas gražiausiu iš jūros pusės matomu miestu pasaulyje.
Kitą dieną mūsų kelionė tęsėsi. Latvijos Gaujos nacionaliniame parke aplankėme Lygatnės gamtos pažintinį taką. Sengirėje apžiūrėjome nelaisvėje auginamus Latvijoje paplitusius paukščius ir žinduolius, tarp jų didžiuosius apuokus ir ruduosius lokius.
Prieš grįždami namo, Siguldos apylinkėse aplankėme Gutmanio didžiąją smiltainio olą. Pasakojama, kad čia  XVII a. pradžioje buvo nužudyta nepaprasto grožio mergina Maja. Šis 12 m aukščio ir 19 m gylio urvas yra didžiausias Baltijos šalyse.
Kelionės metu buvo pastebėtos 48 paukščių rūšys. Įspūdingiausias matytas paukštis – jūrinis erelis (Haliaeetus albicilla).
Taigi paukščių palydos ne tik puiki proga atsisveikinti su žiemoti išskrendančiais paukščiais, bet ir pakeliauti, susipažinti su kitomis šalimis.

Lankytojai:2288
Reitingas: (33 vertintojai)
Sukūrimo data:10/21/09
Paskutinieji pakeitimai:10/21/09
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2020 ŽINGSNIAI Perjungti į Bibliotekos lygmenį