ŽINGSNIAI
Turinys
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 2 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Archeologijos pamoka
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Daugeliui atrodo, kad archeologo darbas labai romantiškas ir įdomus. Tik įsivaizduokime: vaikštai apsiginklavęs lobių ieškojimo technika, randi visokias senovines skrynias, pilnas vikingų aukso, arba puodynes, paslėptas buvusių dvarų griuvėsiuose su brangenybėmis... Ką ir besakysi – nepaprasta ir nekasdieniška taip gyventi... Kas geriau papasakotų apie archeologo darbą, jei ne pats archeologas. Taigi mums pavyko – vyresniųjų klasių mokiniams pamoką apie archeologinius kasinėjimus vedė vienas žymiausių Lietuvos archeologų, mūsų kraštietis, mokslininkas, kelių knygų autorius Gintautas Zabiela.
Docentas G. Zabiela Anykščiuose labiausiai žinomas kaip mokslininkas, ištyręs ir geriausiai pažinęs Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnį. Jis ne vieną vasarą (1990–2003 m.)  kasinėjo Vorutos piliakalnį ir teigia tvirtai tikįs, kad ant jo kadaise tikrai buvusi viena iš karaliaus Mindaugo pilių. Mokslininkas papasakojo, kokių radinių pavyko rasti. Vienas iš jų – itin reta moneta, tokių monetų Lietuvoje dabar žinomos vos dvi. Mokslininkas dalyvavo 13 tarptautinių konferencijų Lietuvoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Ukrainoje, parašė knygas „Lietuvos medinės pilys“, „Vorutos pilis“ (su kraštiečiu istoriku Tomu Baranausku), „Išsaugokime piliakalnius“ ir kt., be to, Lietuvos, Baltarusijos ir Švedijos spaudoje jis paskelbė apie 100 mokslinių straipsnių tyrinėjimų temomis.
Garbus svečias pasakojo ne tik apie savo darbus, bet ir apie tai, kaip Lietuvoje organizuojami archeologiniai tyrimai, kaip kaupiami ir panaudojami radiniai. Jis sakė, kad romantikos archeologo darbe nėra tiek daug, bet reikia nepaprasto kruopštumo, atidumo ir begalinio noro išsaugoti istorines vertybes ateinančioms kartoms.
Mūsų gimnazistai svečio klausinėjo ir apie tai, ar archeologas iš savo uždarbio gali gyventi. G. Zabiela sakė, kad darbo archeologams visuomet yra: jų paslaugų reikia norint ištirti, ar būsimose statybų vietose anksčiau nėra buvę kokių vertingų pastatų, kapaviečių ar kokių kitų vertingų objektų. Tik tada, kai darbą baigia archeologai, galima pradėti statybas.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Susitikimą gimnazijoje su garsiu mokslininku organizavo A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojai. Muziejaus direktorius Antanas Verbickas pristatė ir nedidelę Anykščių krašto archeologinių radinių ekspoziciją, įrengtą gimnazijos salėje. Mokiniai galėjo pamatyti, kokių istorinių vertybių archeologai rado kasinėdami garsiąją Vorutą.
Taigi, jei kas norėtų tapti archeologu, turėtų daug mokytis, būti atidus, kruopšus ir kantrus. O kaipgi romantika? Ji, žinoma, visada šalia...
Lankytojai:1607
Reitingas: (17 vertintojai)
Sukūrimo data:01/12/13
Paskutinieji pakeitimai:01/12/13
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2020 ŽINGSNIAI Perjungti į Bibliotekos lygmenį