ŽINGSNIAI
Turinys
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 5 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Kalbos lobių saugotoja
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Sausio 26-ąją „Anykščių akademijoje“ lankėsi ir paskaitą apie lietuvių kalbos ir anykštėnų tarmės lobynus skaitė kalbininkė, Lietuvių kalbos instituto direktorė, profesorė Jolanta Zabarskaitė. Nors profesorė yra gimusi Vilniuje, tačiau pabrėžia savo anykštėniškas šaknis – jos tėvelis yra kilęs iš Svėdasų krašto.
Prof. J. Zabarskaitė sakė, kad į lietuvių kalbą ir į savo tarmę turime žvelgti kaip į paveldą, didžiulį turtą. Mūsų kalba neišvengiamai modernėja, ir šito nereikia bijoti, reikia stiprinti mūsų kalbos modernėjimo procesus, kad ji neliktų tik virtuvės pokalbių kalba. Negalima pamiršti tarmių, nes jose – mūsų kalbos gyvastis. Kalbininkės teigimu, norėdami užbėgti už akių galimam kalbos nykimui, turime galvoti ne apie jos gynybą, o apie plėtrą įvairiose gyvenimo srityse.
Profesorė papasakojo, kaip kūrybingi vaikinukai prekės pavadinimui idėją surado kalboje – išanalizavo žodžio „šaltibarčiai“ sąvoką ir sujungė sunkiai susiejamus dalykus – sriubą ir drabužius, sugalvoję prekės ženklas „Pink Soup“ – „Rožinė sriuba“. Vaikinai siuva rausvus, gėlėtus baltinukus ir sėkmingai jais prekiauja Pietryčių Azijoje. Anot prof. J. Zabarskaitės, tokių idėjų galima rasti daugybę, tik reikia paanalizuoti kalbą, senus pavadinimus.
Kalbininkė juokavo, kaip praėjusių metų vasarą tapo Kavarsko "žvaigžde". Kūrybinių industrijų konferencijoje kaimo bendruomenės buvo mokomos verslumo, vyko ir vilnos vėlimo pamokos. Prieš renginį pavarčiusi Didįjį lietuvių kalbos žodyną, profesorė aptiko, kad kavarskiečiai iš vilnos veltus batus vadindavo kandolais. Pasiūlė Kavarsko veltinių vėlėjoms taip pavadinti ir savo gaminius. Juk, sakykim, traukiant į Anykščius, prie Puntuko, į Lajų taką, būtų smagu užsukti į Kavarską, aplankyti švento vandens šaltinį ir nusipirkti veltų kandolų. Juk dėl šlepečių ar veltinių žmonės, tikriausiai, į Kavarską neužsuktų.
Kalbininkė mums palinkėjo didžiuotis lietuvių kalba – pačia archajiškiausia Europoje, atrasti jos lobius ne tik žodynuose, bet ir savo tarmėje.
Lankytojai:1237
Reitingas: (12 vertintojai)
Sukūrimo data:01/29/16
Paskutinieji pakeitimai:01/29/16
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2020 ŽINGSNIAI Perjungti į Bibliotekos lygmenį