Pasakoja senovė ir dabartis
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 2 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
VERPIMAS
Iš linų ir kanapių pluošto lietuviai verpė ir audė jau akmens amžiuje (10-12tūkst. pr. m. e.). Seniausias verpimo būdas- linų pluošto sukimas pirštais. Taip verpta daugelyje pasaulio tautų. Senovinis verpimo įrankis, išplitęs visame pasaulyje, yra medinė verpstė. Ji naudojama su verpstuku. Verpstė sudaryta iš dviejų dalių: viršutinė 40-45cm ilgio, vadinama galva, arba prieverpste, prie kurios pritvirtinamas vilnų ar linų kuodelis, užsibaigianti kotu, ir apatinė- koja (priesėdas), ant kurio sėdėdavo verpėja.
Buvo verpiama, sukant siūlus ant rankoje laikomo verpstuko. Verpstuką sudarė apvalus medinis kotelis siūlams vynioti su ant jo galo užmautu 2-5cm smagračiu (moliniu,akmens, kaulo arba rago, gintaro, rečiau iš metalo).
1533 metais Vokietijoje buvo išrastas verpimo ratelis. Iš ten jis pradėjo plisti ir Lietuvoje. Pirmiausia, rateliai atsirado dvaruose, nes iš pradžių tai buvo retas ir brangus daiktas. Vėliau rateliais ėmė verpti ir valstietės.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Ratelį sudaro daugelis smulkių dalių: krėslas, į kurį įstatytos kojos ir ratelio krūmas; prie kojų pritvirtintos pakojos, sujungtos kojele (kalele) su ratu. Ratą ir špūlę jungia šniūras, suktas iš avies žarnų, vėliau- iš kanapinių ar lininių siūlų.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Verpimas buvo tik moterų darbas. Merginos ir moterys rinkdavosi į vienus namus su rateliais vakaroti. Tai darė žiemą, laisvu nuo ūkio darbų metu. Buvo verpiama šeimos reikalams, dvarui. Vakaronių metu verpėjos lenktyniaudavo, dainuodavo, kartais vaišindavosi.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Lenktuvai siūlų gijoms
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Vytuvai (siūlams suvyti iš kelių vijų)
AUDIMAS
Audimas- tai audinių gaminimas audimo staklėmis, supinant dvi statmenas siūlų sistemas- išilginę (metmenis) ir skersinę (ataudus). Siūlus metmenims imdavo geresnius bei stipresnius, o ataudams- prastesnius. Prieš audimą siūlus apmesdavo.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Audimo staklių detalė- skėtas
Seniausias audimas buvo pynimas, perkišant ataudus per metmenis didelėmis adatomis ir prispaudžiant skala. Metmenys buvo pritvirtinami prie rėmų.
Vėliau, atsiradus audimo staklėms, ataudus prispausdavo skėtu.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Audimui naudotos šaudyklės
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Audimas, kaip ir verpimas, buvo moterų darbas. Austi paprastai pradėdavo anksti pavasarį ir baigdavo iki lauko darbų praadžios. Neturtingos valstietės, neturėdamos pakankamai siūlų, ausdavo kelios susidėjusios.
Austi ir verpti seniau mokėjo kiekviena Žemaitijos kaimo moteris. Būdavo ir tokių, kurios pragyvendavo būtent iš šių darbų. Alsėdžiuse garsėjo audėja Justina Tolutaitė. Sužavėtas jos audinių, Jonas Basanavičius jai padovanojo auksinę monetą, o prezidentas Antanas Smetona-auksinį žiedą.
Tryškių apylinkėse garsėjo Otilija Šiaulienė, Ylakiuose-Julija Batakienė, Žemaičių Kalvarijoje- Petronėlė Dargytė.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Lietuviai nuo seno mėgo namuose kabinti dailiai drožinėtas rankšluostines ir jose pakabinti tų namų moterų austus rankšluosčius. Tai buvo didžiulė namų puošmena.
Lankytojai:18217
Reitingas: (48 vertintojai)
Sukūrimo data:03/25/04
Paskutinieji pakeitimai:04/06/04
Įvertinkite šį straipsnį:
PavadinimasAutoriusAtsakymaiPaskutinysis atsakymas
Unlike hat-pins primiparous searching iota. ujenefaodahu004/04/19
The patronage rearrange underestimate captopril, suppositions repellents. ezujupezoponu004/04/19
Nuostabu!lutute1006/20/13
jus debilaigandonas006/03/09
loxaik nahui006/03/09
Idomi informacijaK. Vaitkute009/29/06
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Pasakoja senovė ir dabartis Perjungti į Bibliotekos lygmenį