Pasvalio Petro Vileišio gimnazija
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 4 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
UŽSUKIT PRIE BALSIŲ MALŪNO!
Show picture in original size.
Geras asfalto keliukas, o Jo pradžioje rodyklė, kad iki malūno - 2 kilometrai. Tai ten ir sukite iš didžiojo plento, vedančio iš Pasvalio į Šiaulius. Ir išvysite Lėvens dauboje stilingą dviaukštį akmeninį pastatą. Įrašas ant lentelės sienoje rodo vandens malūno gimimo datą: 1764-ieji. Jis - vienas pačių seniausių Lietuvoje, vietinės reikšmės architektūros paminklas, statytas iš vietos medžiagos, čionykščių meistrų rankomis. Buvo dvejos girnos - paprastos, malimo ir pikliavimo. Gretimose patalpose buvo ir vilnų karšykla. Erdviame pastate įrengtas butas malūno nuomininkams (Balsių dvarelis - palivarkas priklausė dvarininkų Karpių giminei, o malūną jie nuomodavo jo eksploatavimą išmanantiems). Užtvanka iš pradžių buvo žemių, krūmų, akmenų mišinys, kas pavasarį remontuojama. Dabar prie korpuso - stačiakraštė gili dauba. Ji liudija, kad beveik 200 metų malūno užtvanka buvo stiprinama iš čia imamu moliu. Per šalčius apledėdavo sukamojo rato mentės, todėl ledo sluoksnį nukapodavo grūdus malti atvežę ūkininkai. Tokiems kapotojams, sakoma, malta be eilės.
Show picture in original size.
Po pastarojo karo malūną perrėmė vadinamasis pramkomitetas, po to - vietinis kolūkis. 1961m. malūno girnos sustojo - jau visiems laikams. Vandens jėgą pakeitė tuomet pigi elektros energija. 1964m. kolūkis malūną pavertė sandėliu. Po keliolikos metų tas sandėlis apgriuvo. 1980m. pusiau griuvėsiai gavo naują šeimininką - malūną tvarkyti ėmėsi Pasvalio melioracijos Įmonė. Per kelerius metus malūno pastatas restauruotas. Tik pastatas, bet ne malūno technika. Jos nė kiek neliko.
Show picture in original size.
Dabar Balsių malūnas turi naują šeimininką. Juo nuo 1999m. tapo, visiems
gerai žinomas verslininkas Rimas Želvys. Vos tik privažiavus arčiau, matosi graži, visą malūną juosianti statinių tvora. Įvažiavus į kiemą matosi senovinis stilius. Čia pilna senų rogių, vežimų, ratų, kurie puošia malūno aplinką- Vasarą šie ratai ir vežimai būna pasipuošę gėlėmis. Šalia malūno, virš upės, stovi dvi pavėsinės. Į vieną iš jų galima patekti medinių rąstų tilteliu. Kairėje pusėje malūno, gana neseniai buvo pastatyta medinė pirtelė. Čia ne tik galima maudytis, bet ir padaryti nedidelį vakarėlį.
Show picture in original size.
Balsių malūno vidus labai žymiai nepasikeitė. Tačiau Čia vyrauja nepriekaištinga švara. Didžioji salė gali sutalpinti virš šimto žmonių. Todėl čia kiekvieną savaitgalį vyksta koks nors balius. Viduje taip pat galima išvysti senovinių daiktų: lygintuvų, žibalinių lempų ir kt.
Visitors:7310
Rating: (47 evaluators)
Date created:03/09/04
Last change:03/09/04
Rate this article:
TitleAuthorRepliesLast reply
superAnonimas209/29/07
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Pasvalio Petro Vileišio gimnazija Switch to Library level