Pasvalio Petro Vileišio gimnazija
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 3 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Kovo 16-oji – knygnešio diena
Show picture in original size.
Spaudos draudimas (1864-1904 m.) buvo prislėgęs mūsų tautą. Tačiau atsirado tokių žmonių, kurie ir tais sunkiais laikais pasiryžo nešti savo kraštui lietuvišką žodį. Tai knygnešiai, slapčia gabenę ir platinę lietuvišką spaudą, tuo labai rizikavę ir neretai skaudžiai nukentėję. Pasvalį garsino K. Gumbelevičius, P. Šėmbelis, J. Burkus ir daugelis kitų knygnešių. Jų atminimą Kalno gatvėje, netoli Gumbelevičiaus namų, įspūdingu stogastulpiu įamžino skulptorius Arūnas Grušas.
Šiemet jau 100 metų, kaip mes galime laisvai džiaugtis lietuvišku žodžiu. Todėl nusprendėme pakalbinti skulptorių. Vos tik įžengus į A. Grušo butą, mūsų žvilgsnius patraukė dailios medžio skulptūros...
I. G.: Kada pradėjote savo menininko karjerą?
A. G.: Žmonės gimsta menininkais. O jau kokią meno sritį pasirenki – atsitiktinumas. Nebuvo ilgų svarstymų. Tiesiog tai yra mano likimas.
D. D.: Kokie buvo jūsų pirmieji darbai?
A. G.: Tai kardai, pistoletai, kaukės ir įvairūs žaisliukai. Tada buvau gal kokių 8-10 metų.
I. G.: Ar jūs darote skulptūras tik iš medžio?
A. G.: Aš darau skulptūras ne tik iš medžio. Darau iš gipso, metalo. Man tai neturi didelio skirtumo.
D. D.: Kokio reikia pasiruošimo pradedant kurti naują skulptūrą?
A. G.: Tas pasiruošimo etapas yra ilgiausias. Kai ruošiausi daryti koplytstulpį knygnešiams, bibliotekos darbuotojos surinko literatūrą. Man pirmiausia reikėjo susipažinti su istorija. Toliau ėjo darbas. Reikėjo ieškoti konkrečios formos idėjai išreikšti.
I. G.: Kiek laiko trunka padaryti viena koplytstulpį?
A. G. Reikia imti konkretų atvejį. Tačiau tai trunka mažiausiai metus. Dėl to, kad šitie darbai yra daromi lėtai. Norint pasiekti normalų rezultatą, reikia laiko. Be to, turi būti labai rimtas pasiruošimas tam darbui.
D. D.: Kokius dar darbus be koplytstulpio knygnešiams esate padaręs Pasvalyje ar kitose vietose?
A. G.: Esu padaręs apie 40 darbų. Pavyzdžiui, koplytstulpis Vileišių šeimos atminimui Mediniuose, draugystės rodyklė Pasvalio miesto centre, kryžius prie Tetervinų ir t.t. Yra mano darbų ir užsienyje. Tačiau Lietuvoje, ar užsienyje nėra skirtumo. Žmonės visur vertina meną.
I. G.: Ar jūs kuriate skulptūras savo malonumui?
A. G.: Malonumu to nepavadinsi, nes čia yra darbas. Turiu visą laiką intensyviai dirbti. Kaip ir muzikantui reikia kiekvieną dieną praktikuoti, kad neužmirštum tų įgūdžių.
D. D.: Papasakokite plačiau apie koplytstulpį knygnešiams.
A. G.: Kaip ir sakiau, pirmiausia reikėjo susipažinti su ta epocha, palyginti su mūsų laikmečiu, suprasti, kodėl žmonės ėmėsi tokio darbo. Žmonės (knygnešiai) vertėsi prekyba, nors jų verslo sąlygos buvo kaip dabartinių kontrabandininkų. Tačiau be viso šito, tai buvo patriotinis nusiteikimas, idėja atkurti Nepriklausomą Lietuvą. Po to, kai susipažinau su šios epochos veikėjais, galvojau, kaip tą grandiozinį veikalą įprasminti. Taigi tokiam darbui panaudojau tradicines formas, naudotas liaudies meistrų senais laikais Lietuvoje. Koplytstulpio forma – solidi, auganti. Kūrinio centre yra pagrindinė figūra – dinamiška, išreiškianti išsilaisvinimą, polėkį. Vienoje koplytstulpio pusėje yra iškalta ištrauka - istorijos santrauka. Kitoje pusėje – sąrašas žymiausių Pasvalio rajono knygnešių. Daug dar galima apie tai pasakoti, bet jeigu trumpai, tai šio darbo esmė – kaip išreikšti tautos išsilaisvinimą, raštijos išsivadavimą.
   
                                                                             Dovilė Dūdaitė
                                                                             Ieva Grincevičiūtė  
Visitors:3676
Rating: (8 evaluators)
Date created:03/09/04
Last change:03/09/04
Rate this article:
No comments posted yet.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Pasvalio Petro Vileišio gimnazija Switch to Library level