Želvos krašto etnokultūros pėdsakais
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 4 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Želvos vidurinė mokykla pasitinka Šimtmečio jubiliejų

Show picture in original size.
Vytauta Bareika su studentėmis
Spalio dvidešimt ketvirtąją Želvos vidurinė mokykla minės Šimtmečio jubiliejų. Švęs gana tykiai, be didelių iškilmių, fejerverkų ar pokylių. Sunkmečio našta užgulė  ir mokyklas. Ne išimtis – ir Želvos vidurinė.
Bet ji turi didelį turtą – gražias panašių kaip šis jubiliejus Sugrįžimų švenčių tradicijas ir savo buvusių auklėtinių dėmesį ir meilę mokyklai. Nors sakoma, kad pro buities rūpesčius žmonės vis rečiau beįžvelgia gyvenimo poeziją, mums taip neatrodo.
Jau nuo pavasario mokykla ruošiasi savo Šventei. Kaip didiesiems atlaidams. Mokyklos laikraščio ,,Jaunimėlis“ redakcija su muziejumi rinko ,,100 geriausių idėjų, kaip pasitikti ir švęsti Jubiliejų“. Visokių jų buvo – pradedant naujų paminklų statymu, dideliu dideliu tortu ir... baigiant šimto balionų paleidimu į dangų apkabinant mokyklą. Atrinktos priimtiniausios, įmanomos įgyvendinti. Pasiruošimo darbai pradėti dar pavasarį: kiekviena klasė pirko ir mokyklos gėlyne pasodino po rožių kerelį, o technologijų mokytojas Algirdas Liška su mokiniais atnaujino senąsias skulptūras. Birželio pradžioje nuskambėjo mokyklos Šimtmečiui skirtas ,,Poezijos pavasarėlis“. Mūsų poetukai ir poetai apie mokyklą sukūrė gražių posmų – jie bus sudėti į jubiliejinį literatų Almanachą. Graudu – dviejų kuriančių jau nebėra – poetės Vandos Kinderytės - Budrienės ir rašytojo Kęstučio Arlausko. Jie visada būdavo Sugrįžimų Šventėse ir Poezijos skaitymuose. Ir visada bus mūsų visų atmintyje...
Kiekvieną jubiliejų ar Sugrįžimų šventę mokykla pasitikdavo nauju kūriniu – parengta knyga ar meno kūriniu. 80 - mečiui priešais mokyklą stojosi ąžuolinis Piemenėlis su knygele rankose (aut. Rimantas Zinkevičius), o 90 - ies metų jubiliejui medžio pumpurais vidinio Kiemelio dirvonėlyje įamžinta dvylikametė mokykla (aut. – skulptorius Vaidas Ramoška). Šimtmečio proga Veprių krašto skulptorius Viktoras Žentelis ,,prakalbino“ pirmosios Želvos mokyklos Dainiškių kaime (1914 - 1944 m.) pamato akmenėlį. Šios iniciatyvos idėją pasiūlė 1959 - 1969 m. mokyklos direktorius Aleksandras Mackevičius su istorike Prane Mackevičiene. Ir tai dar ne viskas – direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Albinas Ramoška, sukūręs ne vieną gražų darbą savo mokyklai ir anksčiau, laisvu nuo darbo metu kala ąžuolą – jau bebaigiantis naują skulptūrą. O muziejaus kamputyje padėta naujumu šiugždanti Rugsėjo pirmąją pašventinta mokyklos vėliava. Ją mokyklos emblemos motyvais sukūrė dailės mokytoja, mūsų mokyklos auklėtinė Kristina Vainilavičienė ir technologijų specialistė Jolita Gineikienė.
Pilietiškumo projektui ,,Gaivindami istorinę atmintį mokomės būti piliečiais“ gavę nedidelę finansinę paramą (ak, vėl tas sunkmetis!)  galime pasirūpinti jubiliejiniais suvenyrais, kitomis smulkmenomis.
Vis tik didžiausią paramą gavome iš savo buvusių auklėtinių – Algio Raščiaus, Vytauto Masiuko, Petro Purlio, Rimanto Trotos. Jų lėšomis išleista mokyklos Šimtmečio knyga, naujas lankstinukas. Įsigydami šį leidinį daugelis abiturientų aukojo pinigėlių ir jubiliejaus iniciatyvoms paremti. Ačiū jiems.
Sulaukta gražių, prasmingų dovanų. Mokyklos muziejaus 50 – mečio proga X laidos abiturientas bibliofilas Vytautas Petniūnas dovanojo septyniolikos pavadinimų senosios Lietuvos  (1905 – 1936 m.) periodinių leidinių rinkinį, o XXVI – osios laidos Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos doktorantas Vytautas Bareika su studentėmis parengė net du puikius projektus - ,,Sporto aikštynų pertvarkymas“ ir ,,Mokyklos reprezentacinės zonos bei mokyklos vidinio kiemo pertvarkymas“. Deja, šių projektų įgyvendinimui reikėtų beveik milijono litų. Direktorius Vidas Tavoras žada darbus planuoti etapais ir vykdyti kaip projektinę veiklą.
Sujaudino dovana muziejui, kurią su didele meile buvusiai mokyklai parengė Kovarske gyvenanti senutė mokytoja Eleonora Rudolevičiūtė – Žemaitaitienė. Želvoje ji 1949 – 1951 m. dėstė fizinį lavinimą ir istoriją. Albumą, ant kurio viršelio – didesni ir mažesni meškiukai, lyg vaikai, ji dovanojo mokyklai su senomis nuotraukomis, jų aiškinimu, prisiminimais ir... ypatingu eilėraščiu – savo gyvenimo ir darbo Želvoje atkarpėle.
...Jubiliejus artėja. Mokyklos direktorius V.Tavoras vis dažniau sulaukia jubiliejinių elektroninių laiškų, mes – telefono skambučių. Teiraujasi, domisi mūsų buvę mokiniai.
O mokykla jau dažosi geltoniu. Ne rudeniniu – švelnia geltona spalva ją dažo UAB ,,Baltukmės statyba“ statybininkai. Ši iniciatyva – tai rajono mero Algirdo Kopūsto ir rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Juozo Varžgalio dovana.
Spalio 24 – ąją nuo 11 valandos Želvos mokyklos durys bus plačiai atvertos tiems, kurie panorės į ją sugrįžti – susitikti su buvusiais mokytojais, bendraklasiais, pagyventi prabėgusių dienų prisiminimais.
Mokykla lauks visų...

                                                       Zita Kriaučiūnienė, Rasa Povylienė
Visitors:3975
Rating: (3 evaluators)
Date created:10/12/09
Last change:10/12/09
Rate this article:
No comments posted yet.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Želvos krašto etnokultūros pėdsakais Switch to Library level