Želvos krašto etnokultūros pėdsakais
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 2 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Show picture in original size.
                 Paželvių piliakalnis
         Želvos krašto piliakalniai

Želvos krašto žemės kalvotos. Į pietryčius nuo miestelio kalvos pasiekia 182 m. aukščiau jūros lygio. Žemiau nusileidžia šiairėje, prie Siesarties upės. Miestelis – ant kalnelių, lyg kokiame lizde. Tik vardų tie kalneliai neturi.
O štai netoli Želvos – net keli seni piliakalniai, žmonių pamėgti savo paslaptingom kilmės istorijom, turintys vardus.
Šiaurės rytuose, už 2 km. nuo miestelio, - pailgos formos, panašus į duonos kepalą Paželvių kaimo piliakalnis, kadaise žmonių Pėčkaliu pramintas. Šis vardas ne šiaip sau. 1936 m. Petras Tarasenka, su archeologų grupele tyrinėjęs kalno ir priekalnių teritoriją, atkasė čia archainės gyvenvietės pėdsakus. Rasta čia titnago skaldos, deginto molio liekanų, brūkšniuotos keramikos dirbinių, akmeninių kirvukų, kaltų, atvirų židinių, naminių gyvūnų kaulų. Vėliau, 1962 m., tyrinėjimai buvo tęsiami. Pagal radinius nustatyta, kad žmonių Želvos krašte gyventa II-III tūkstantmetyje prieš Kristų ir I-IV mūsų eros amžiais. Kalnas žmonių ir pramintas Pėčkalniu ( atkasti židinių -,,pečių” – pėdsakai ).

Show picture in original size.
           Mateikiškių piliakalnis -
 apie jį sukurtas ne vienas padavimas
Už 3 km. nuo Želvos -  Mateikiškių piliakalnis, apgaubtas paslaptingų istorijų. Pasak vienos legendos, kalną supylę kaip kapą dideliam ponui, kuris buvęs palaidotas požemy. Žemes nešę baudžiauninkai kepurėm. Kitas padavimas kalba apie tai, kad čia slėpėsi Napoleono kariai, sunkų lobį nešę. Negalėdami toliau panešti, užkasė. Ir pažymėję vietą dideliu kalnu.
Show picture in original size.
Paminklinis akmuo Paželvių senkapio vietoje
Paslaptingos piliakalnių istorijos, dar paslaptingesnės – pilkapynų ir senkapių, kurių irgi nemažai būta. Štai netoli Želvos – Šilninkų ( vietovė minima 1373 m. ), Daubariškių, Bliūdašilio pilkapynai. Yra ir senkapių – Daugudžių, Topolynės. Kai kurios tų archainių vietovių patrauklios, įdomios, dabar jau nesuprantamos savo praeitim...
Show picture in original size.
Akmeniniai kirvukai, rasti piliakalnio teritorijoje
Kaip legenda atrodo penki akmeniniai kirvukai mokyklos muziejuje. Jie rasti netoli Želvos, Paželvių piliakalnio lauke ir Dvareliškių kaime.


                                 
Visitors:3043
Rating: (4 evaluators)
Date created:03/06/04
Last change:04/19/04
Rate this article:
No comments posted yet.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Želvos krašto etnokultūros pėdsakais Switch to Library level