Želvos krašto etnokultūros pėdsakais
Content
eJournal comments
Information page
Enter editor's office

Users on-line: 4 (0 logged)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Show picture in original size.
Seniausi muziejaus
eksponatai -akmeniniai kirvukai
           Seni daiktai pasakoja...

,,Iš mūsų senolių buities”- taip pavadintas mokyklos muziejaus kampelis, saugantis senų laikų paslaptis.
Štai penki akmeniniai kirvukai, menantys Želvos krašto priešistorę, siekiančią II – III tūkstantmečius pr.Kr. Rasti jie 1962 m. netolimo Paželvių piliakalnio teritorijoje ir primenantys pirmąjį archeologinį apylinkių tyrinėjimą 1936 m. Šių vietovių archainę praeitį, pačius radinius aprašęs iš to paties kaimo kilęs archeologas Vytautas Daugudis.
Show picture in original size.
Jaunosios muziejaus bičiulės -
prie senovinių žibintų kolekcijos
Kiti šio kampelio daiktai – tai XIX – XX a. pradžioje naudoti senoviniai žibintai. Rasime ir senovinę vario žvakidę iš kažkokio dvaro. Čia pat – lygintuvai, vadinti ,,prosais”- įvairios formos, kaitinti anglimi.
Didesnę dalį sudaro mediniai prietaisai : sunkus kūjis moliui plukti, medinis prietaisas šiaudų stogui lyginti, lenta rūbams velėti...
Show picture in original size.
Viršutinėje lentynoje - piestų kolekcija
Yra čia ir kitų gudriai sugalvotų daiktų. Štai nedidelė medinė dėžutė su koteliu – sviestui fasuoti, kad būtų patogu nunešti į turgų. Kitas prietaisas – medinės rankinės svarstyklės (,,bezmėnas”), kočėlas rūbams lyginti ir daug kitų smulkių buičiai skirtų daiktų.
Išrikiuotos čia įvairių dydžių grūstuvės, vadintos piestomis. Jose trindavo grūdus, smulkindavo prieskonius. Yra čia kelių formų medinių šaukštų – sriubai srėbti, košei valgyti arba dideliame puode ją maišyti.
Show picture in original size.
Senovinio apavo lentynėlė
Senovinio apavo lentynėlėje – trauktos odos naginės, lengvas ir patogus apavas šiltesniam metų laikui. Kitas XX a. pradžioje dėvėtas apavas – ir vyrų, ir moterų avėti puspadžiai mediniai padais.

Show picture in original size.
       Verpimo ratelis, pagamintas
              nagingo meistro
Bene ,,sudėtingiausias” daiktas – ratelis, pagamintas nagingo meistro. Nuo senų senovės moterys verpdavo linus, vilnas, sukdavo siūlus. Šalia ratelio – įvairių formų mediniai prietaisai siūlams vynioti, pervynioti. Čia ir viena kita audimo staklių detalė. Senose kaimų trobose dar galima rasti išardytas stakles, saugomas palėpėje ar kluonuose. Mokyklos muziejuje dėl vietos stokos jos neeksponuojamos.
Show picture in original size.
Šiaudinė dėžutė, puošta ornamentais
Tarp eksponuojamų daiktų yra ir dailių dalykų: užrakinama medinė dėžutė su veidrodėliu (skirta papuošalams, laiškams laikyti), kita – pinta iš šiaudelių, papuošta ornamentais.
Eiliniai žmonės ar meistrai, tuos daiktus pagaminę, naudoję, jau seniai mirę, tačiau laikas neištrynė jų gerų ir darbščių rankų prisilietimo, kaimo žmonių dvasinės šilumos...
Ne veltui šių dienų lietuviai į savo naujus būstus atsinešė protėvių naudotus senus daiktus – kaip relikvijas, saugančias nuo piktų vėjų ir negandų.
Visitors:7825
Rating: (21 evaluators)
Date created:03/11/04
Last change:03/29/04
Rate this article:
No comments posted yet.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2021 Želvos krašto etnokultūros pėdsakais Switch to Library level