Vaškų vidurinė mokykla
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 4 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Jonas Čepulis
Nedaug yra visame pasaulyje žinomų Lietuvos sportininkų, tačiau vienas iš jų yra kilęs iš mūsų krašto. Jonas Čepulis – boksininkas, 1968 m. Olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtojas.

Remiantis Žiemgalos žurnale pateikiamais duomenimis, Jonas Čepulis gimė 1939 m. rugpjūčio 11 d. Joniškėlyje. Šis faktas sudomino ir suglumino, nes kiti trys žymiojo sportininko broliai ir dvi seserys gimė Zvanagalos kaime (apie 2 km į Vakarus nuo Vaškų). Visgi spaudoje rasti duomenys leidžia spėti, kad Joniškėlis tėra jo krikšto vieta.

Yra žinoma, kad Čepuliai nuo seno gyveno mūsų krašte. Sportininko tėvas Juozas Čepulis gimė 1885 m. ir ilgą laiką gyveno savo tėvo Tamošiaus ūkyje Medinių kaime, kur Čepuliai valdė apie 7 ha žemės. Pasakojama, kad vėliau Juozas Čepulis išvykęs dirbti į JAV. Amerikoje užsidirbęs pinigų jis grįžo į Lietuvą ir 1925 m. kartu su Mockūnais nusipirko Takalskio dvarą Zvanagalos kaime. Nuo 1925 m. iki 1948-ųjų Čepuliai gyvena Zvanagaloje. Čia gimė ir augo Čepulių vaikai, tarp kurių buvo būsimasis olimpietis.
Kartu augusio mokytojo P.Anilionio atmintyje Jonas Čepulis vaikystėje įsiminė, kaip tvirtas berniukas, sunkesnis už keleriais metais vyresnį kaimyną Joną Anilionį (mokytojo brolį). Pasak mokytojo, jam išliko nuolat kramsnojančio ir vienoje rankoje laikančio duonos riekę, o kitoje grižinėlį lašinių Jono Čepulio vaizdinys. Čepulių būta išskirtinai darbščių ūkininkų, pasižymėjusių didele jėga.

1948 m. Čepuliams turėjo būti sukrečiantys, nes 1948-04-30 mirė Juozas Čepulis, o nepraėjus nei mėnesiui po Tėvo mirties (1948-05-22) visa šeima buvo ištremta į Sibirą. Pasakojama, kad tremiami Čepuliai buvo atvežti į stotį "kaip stovintys" ir neturėdami net tam kartui pavalgyti. Kalbama, kad kai kurie miestelio gyventojai atnešę tremiamiesiems šiek tiek maisto, nes žmonės supratę ir atjautę... Žinoma, trėmusiųjų tas vaizdas turbūt nejaudino. Trėmusiųjų turbūt daug kas nebejaudino...
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Čepulių sodyba Zvanagalos kaime. Ištrėmus Čepulius, į jų namus laikinai buvo įkeliamos įvairios šeimos. Taip sodyba sunyko ir iki šių dienų neišliko. Dabar likęs tik buvusio dvaro sodas.
Prieš daugelį metų teko skaityti spaudoje aprašytą Jono Čepulio interviu. Nedaug kas iš jo liko atminty, tačiau prisimenu, kad pasak straipsnio autoriaus, būtent tremtyje jis pirmą kartą pabandė boksuotis, iš draugo gavęs bokso pirštines. Sibire prasidėjo zvanagaliečio kelias į pasaulio bokso aukštumas.

Visgi spaudoje pateikiama kita Jono Čepulio atėjimo į boksą versija. Žymaus Šiaulių boskininkų trenerio Vaclovo Peleckio, išugdžiusio Joną Čepulį,  atsiminimuose rašoma, kad būsimasis olimpietis sportuoti pradėjo tik grįžęs iš tremties. Kadangi grįžusiai iš tremties šeimai neleista grįžti į savuosius namus Zvanagaloje, jie pasinaudojo leidimu vykti į Šiaulius. Remiantis spauda, net Šiauliuose nebūta galimybės apsigyventi ir prisiėję registruotis Radviliškyje.

1957 m. tuometinis Šiaulių statybos ir remonto valdybos viršininko pavaduotojas V.Peleckis koridoriuje sutiko aukštą vaikiną. Pasiteiravęs, ko jis ieško, sužinojo - ieško darbo, bet dėl per jauno amžiaus nepriimamas. Būdamas boskininkų treneris, V.Peleckis pakvietė J.Čepulį lankyti treniruotes ir užtarė dėl darbo, nes jų sekcijoje trūko sunkiasvorio boksininko. Vakare Jonas Čepulis atėjo į bokso treniruotę. Tik po pusmečio treniruočių pradėta dalyvauti rimtesniuose turnyruose.

Lietuva turi gražią bokso istoriją ir mažai mūsų tautai tikrai didelius sportinius laimėjimus ir didžius sportininkus - Ričardą Tamulį, Algirdą Šociką, Daną Pozniaką ir, žinoma, Joną Čepulį!
Seniau boksas Lietuvoje buvo labai populiari sporto šaka į arenas sutraukdavusi minias žiūrovų. Nuotraukoje matome Žalgirio aikštyną (Vilniaus Žalgirio stadioną?) vykstant bokso kovoms.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Jonas Čepulis stovi pirmasis eilėje iš dešinės.
Jonas Čepulis stovi (antroje eilėje) antras iš dešinės.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Jono Čepulio sportinė karjera pažymėta skambiomis pergalėmis ir skaudžiais pralaimėjimais. Turbūt toks visų didžiųjų sportininkų likimas. 1962 m. laimėtas Pabaltijo bokso čempionatas. 1963, 1964, 1966, 1967, 1969 ir 1970 m. Jonas Čepulis tapo Lietuvos čempionu. 1965 ir 1968 laimėtas SSRS bokso pirmenybių sidabras.

Legendomis apipintas ir Jono Čepulio išvykimas iš Šiaulių į Kauną 1966 - 1967 m. Geriausiu Šiaulių miesto metų sportininku (galbūt ne visai skaidriai) tapus lengvaatlečiui ir ignoruojant jau svarių pergalių iškovojusį J.Čepulį, pastarasis pasijuto neįvertintas. Tuo pat metu Kauno atstovai pateikė pasiūlymą - suteikti darbą, butą ir geresnes treniruočių sąlygas. J.Čepulis nusprendė vykti į Kauną. Susisgribę Šiaulių misto vadovai prašę jį likti, tačiau Čepulis pasakęs, kad tegul už jį boksuojasi tas lengvaatletis...
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
J.Čepulis ringe
J.Čepulis atakuoja priešininką.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Jono Čepulio varžovui teisėjas skaičiuoja nokdauną.
Turbūt svarbiausiomis Jono Čepulio gyvenimo varžybomis tapo 1968 m. Olimpinės varžybos Meksikoje. Nustebinęs daugelį specialistų ir daug kam netikėtai Jonas Čepulis pergalingai nužingsniavo iki pat žaidynių finalo, kur laukė kova su 10 metų jaunesniu JAV boksininku, karjerą dar tik pradedančiu Georgu Foremanu.
Gaila, tačiau galbūt svarbiausia kova ringe buvo pralaimėta ir auksas atiteko amerikiečiui, kuris vėliau tapo profesionalu ir net keletą dešimtmečių karaliavo bokso ringuose.
Sustabdyta kovos dėl aukso akimirka.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
1968 m. Mechiko Olimpinių žaidynių sunkiasvorių boksininkų apdovanojimas. Sidabro medalio laimėtojas - Jonas Čepulis.
Nuo 1970 m. Jonas Čepulis dirbo Kauno "Pergalės" gamykloje. Kasmet Čepulių šeima susirenka į Zvanagalą, kur būta jų sodybos. Aplanko mirusių giminų kapus.

Žinoma, būtų labai malonu, jeigu garsus sportininkas aplankytų ir mūsų mokyklą. Mokytojo P.Anilionio atmintyje išlikę kažkada buvusio tokio vizito prisiminimai.
Pašto ženklas, išleistas 1968 m. Olimpinėms žaidynėms įamžinti. Ženkle vaizduojama Jono Čepulio finalinė kova.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Šiuo metu boksas Lietuvoje populiarumu nusileidžia daugeliui sporto šakų, tačiau karts nuo karto ir dabar mūsų boksininkai sublizga tarptautinėse varžybose, net iškovojami medaliai. Organizuojami čempionatai ir varžybos, kurios pavadintos garsiųjų Lietuvos boksininkų vardais.
O juk ir Pasvalyje yra bokso sekcija, kurią lankantys jaunieji mūsų krašto boksininkai garbingai dalyvauja ir iškovoja pergales įvairaus rango pirmenybėse. Tačiau apie Jono Čepulio vardo ir laimėjimų įamžinimą Pasvalio rajone girdėti, deja, neteko.

Mintis parašyti apie turbūt patį žymiausią mūsų krašto sportininką Joną Čepulį kirbėjo jau seniai. Juk būdami mažos tautos atstovai neturime daug visame pasaulyje mūsų kraštą garsinusių žmonių. Žinoma, realybė buvo tokia, kad okupuotos Lietuvos gyventojai negalėjo atstovauti savo valstybei, tačiau dėl to jų pasiektos pergalės ir laimėjimai nepraranda reikšmės!

Buvau labai nustebintas, kad neišsemiamu informacijos šaltiniu dažnai vadinamame internete, apie Joną Čepulį žinių pateikiama labai mažai, o lietuviškuose tinklalapiuose vos keletas paminėjimų. Pasitelkus keletą nuotraukų iš knygų ir albumų (Lietuvos boksas; Metai ir startai; asmeninio albumo) bent iš dalies atitaisome šią neteisybę. Juk didžiąsias mūsų šalies ir krašto žmonių pergales ir pasiekimus reikia prisiminti, įamžinti ir tinkamai minėti, neleidžiant joms nugrimzti užmarštin.

Dėkoju už pagalbą Vaškų miestelio bibliotekai, kurioje yra saugoma keletas straipsnių apie turbūt garsiausią mūsų krašto sportininką ir mokytojui P.Anilioniui, kurį (netikėtai) sutikau pakeliui iš bibliotekos namo!  
Lankytojai:7120
Reitingas: (38 vertintojai)
Sukūrimo data:12/17/06
Paskutinieji pakeitimai:07/03/07
Įvertinkite šį straipsnį:
PavadinimasAutoriusAtsakymaiPaskutinysis atsakymas
Establish epilepticus scar; squint, asymmetrically women. enuproapohelu004/24/19
Over foreboding contraindications, ventures distension. olutagadu004/24/19
ĮdomuGenovaitė008/13/07
ArRK106/16/07
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2019 Vaškų vidurinė mokykla Perjungti į Bibliotekos lygmenį