SANTARA
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 10 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Ar kiekvienas gali būti psichologu?

Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Kartą visai netyčia į mano rankas pakliuvo žurnalas apie psichologiją ir ką gi – jį turbūt visą perskaičiau su dideliu entuziazmu  ir supratau, kad tai sritis, kuri man yra įdomi, „įtraukianti“. Domėjimasis šiuo mokslu ir buvo pagrindinė priežastis kodėl pokalbiui pasirinkau Kauno „Santaros“ gimnazijos psichologę Ritą Kulakauskaitę, dirbančią mokykloje ne vienerius metus, todėl jau pažįstančią jos bendruomenę. Taigi, interviu su Ja apie psichologo profesijos ypatumus ir kitus mane dominusius dalykus.
Girdėjau įvairių sąvokų, minčių, kas yra psichologija, kokia yra psichologo profesija. Tačiau man įdomu sužinoti kaip būtent Jūs apibūdintumėte kas tai yra savais žodžiais.
Psichologija man yra labai plati sąvoka. Kol nebuvau susidūrusi su ja, tai galėjau apibūdinti daug siauriau. Psichologija – tai mokslas ir apie pažintinius procesus, t.y. mąstymą, suvokimą, elgesį, ir apie jausmus, ir apie žmonių santykių suvokimą, ir apie vaikų raidos ypatumus bei apie verbalinio ir neverbalinio bendravimo svarbą.
Kodėl pasirinkote darbą būtent mokykloje?
Įstojusi į magistrantūrą ieškojau tokio darbo, kad galėčiau suderinti mokslus su juo. Geriausias variantas pasirodė mokykla. Pradėjusi čia dirbti supratau, kad tokio darbo visada ir norėjau. Taigi, likau dirbti mokykloje ir po mokslų.
Mokykloje vis sulaukiame Jūsų ir/ar mokyklos socialinės pedagogės paruoštų įvairiausių apklausų. Ar tai padeda pažinti mokyklos bendruomenę? Ką galėtumėte apie ją pasakyti remdamasi būtent tų anoniminių apklausų duomenimis?
Tikrai padeda. Nesakau, kad visi duomenys yra objektyvūs, bet bendros situacijos nusakymui tokie tyrimai tikrai naudingi. Pavyzdžiui patyčių yra labai efektyvus. Sužinome kurioje klasėje yra „aukų“, tada galim planuoti užsiėmimus. Dažniausiai, kai klausi šiaip, ne anketos pagalba, niekas nesako, kad patyčios klasėje yra. Skriaudžiamieji dažniausiai bijo, slepia ar gėdijasi įvardinti, kad jie yra „patyčių objektai“.  Na, nebūtinai visi parašo ir apklausose, bet situacija vis tiek būna aiškesnė.
Kokią problemą įvardintumėte kaip aktualiausią, dažniausiai pasitaikančią mokyklos bendruomenėje? Kokių priemonių yra imimasi jai įveikti?
Manau, elgesio problemos: patyčios, nesutarimai tarp draugų, daiktų gadinimas, konkurencija tarp mergaičių ir kitos. Imamės  įvairių psichologinių, socialinių, pedagoginių priemonių sprendžiant tokias problemas. Kalbame individualiai, kreipiamės pagalbos ir į administraciją, jei reikia. Išsiaiškinam visas įmanomas priežastis ir tada imamės atitinkamų problemos sprendimo būdų.
Ką pasakytumėte apie tokį teiginį, kad psichologas gali pernelyg rimtai "susigyventi" su kliento problemomis, nuolat apie jas galvoti, dėl bėdų graužtis? Ar toks psichologas gali dirbti savo darbą?
Sunkiausia psichologo darbe ir yra atsiriboti nuo kito žmogaus problemų. Dažnas tai nesunkiai sugeba padaryti, bet yra atvejų, kai tai padaryti neįmanoma. Blogiausia, kad toks psichologas gali pats labai greitai susirgti, t.y. gali įvykti „perdegimo sindromas“.  Toks žmogus gali dirbti savo darbą, bet klausimas ar ilgai. Kai kuriems psichologams, ypač ką tik pradėjusiems savo karjerą, tereikia tik laiko.  Jie išmoksta atsiriboti nuo klientų problemų, grįžus namo viską pamiršta ir gyvena iki kitos konsultacijos. Tai viena iš priežasčių kodėl psichologai viską užsirašinėja.
Kaip manote, psichologu gimstama ar tampama? Kas svarbiau: tam tikros žmogaus charakterio savybės ar įgytos žinios apie psichologiją?
Manau, ir taip, ir taip. Tik norint dirbti psichologo darbą reikia baigti atitinkamas universitetines studijas. Dažnai žmogus, būdamas kitos specialybės, sako, kad galėtų būti neblogas psichologas. Sutinku, kad tam tikros savybės lemia norą būti psichologu, tačiau neužtenka tik mokėti ar norėti bendrauti. Reikia labai daug išmokti, kad tas bendravimas būtų efektyvus ir padėtų žmogui sunkiose gyvenimo situacijose.
Ką patartumėte, pasakytumėte mokiniui, svajojančiam apie psichologo profesiją, studijas?
Pasakyčiau, kad šaunus pasirinkimas. Psichologijos studijos naudingos ne tik dėl profesijos, bet ir dėl paties savęs. Tai galimybė geriau pažinti save, išmokti klausytis, ne tik kalbėti, padeda ir bendravimui su kitais žmonėmis, atrasti efektyvesnių konfliktų sprendimo būdų.
Nuoširdžiai dėkoju Jums už įdomius, išsamius atsakymus, sugaištą laiką.
Lankytojai:2188
Reitingas: (8 vertintojai)
Sukūrimo data:11/09/11
Paskutinieji pakeitimai:11/10/11
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2020 SANTARA Perjungti į Bibliotekos lygmenį