SANTARA
Turinys
Žurnalo komentarai
Informacijos puslapis
Į redakciją

Prisijungę vartotojai: 7 (0 registravosi)
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Gimnaziste, ar žinai?

Šiais laikais savo ir kitų asmenų nuotraukų ar vaizdo įrašų publikavimo socialiniuose tinkluose mada tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Esant tokioms aplinkybėms labai svarbu nepamiršti, kada negalima viešinti savo ir draugų nuotraukų.
Reikalingas sutikimas
Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 2.22 straipsnio 1 dalis nurodo, kad fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas, filmuojamas tik jo sutikimu (straipsnio 1 dalis).
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Fotografavimas šiuo atveju reiškia apskritai bet kokį asmens fiksavimo būdą, pavyzdžiui, filmavimą, fotomontažą ir pan. Tačiau sutikimas fotografuotis dar nereiškia ir sutikimo nuotrauką bet kokiu būdu atgaminti, parduoti, demonstruoti, spausdinti ar kitaip viešinti.

Deja, negalima viešinti draugų atvaizdų net jiems leidus, nes jų sutikimas negalioja. Taip yra todėl, kad jie nepilnamečiai ir už juos atsako tėvai.
Sutikimas nereikalingas
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ką reiškia asmens atvaizdas. Jeigu be asmens sutikimo yra fotografuojama tik atskiros kūno dalys, pavyzdžiui, ranka ar koja ir vėliau negalima identifikuoti konkretaus žmogaus, kuriam tos kūno dalys priklauso, tuomet fotografuojantis asmuo nepažeidžia asmens teisės į atvaizdą.
Rodyti originalaus dydžio paveikslą.
Taip pat, asmens sutikimo nereikia, jeigu šie veiksmai yra susiję su visuomenine asmens veikla, jo tarnybine padėtimi, teisėsaugos institucijų reikalavimu arba jeigu fotografuojama, filmuojama viešoje  vietoje. Tačiau asmens nuotraukos (jos dalies), padarytos šiais atvejais, negalima demonstruoti, atgaminti ir parduoti, jeigu tai pažemintų asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją (CK 2.22 straipsnio 2 dalis).
Akivaizdu, kad jeigu be sutikimo nufotografuosi nusikaltimą darantį asmenį, nepažeisi asmens teisės į atvaizdą. Tačiau jokiu būdu neturėtum to viešinti, o perduoti policijai arba kitoms atsakingoms įstaigoms.
Teisė į atvaizdą
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad net ir viešoje vietoje esantis asmuo turi teisę išreikšti savo nenorą būti fotografuojamas ir jo valia turi būti gerbiama, nes kiekvienas fotografuojamas žmogaus turi teisę pasirinkti, ar jo atvaizdas gali būti demonstruojamas, spausdinamas, taip pat – ar jis apskritai nori būti fotografuojamas.
Jei internete kažkas paviešino tavo nuotrauką:
paaiškink nuotraukos autoriui, kad turi teisę uždrausti viešinti šią nuotrauką ir paprašyk ją pašalinti;

jei autorius atsisako pašalinti nuotrauką, kreipkis į svetainės, kurioje paviešinta nuotrauka, administratorių ir pranešk, kad paviešinta nuotrauka pažeidžia tavo teises.
Lankytojai:1047
Reitingas: (4 vertintojai)
Sukūrimo data:04/09/16
Paskutinieji pakeitimai:04/11/16
Įvertinkite šį straipsnį:
Komentarų dar nėra.
My SQL says: Duplicate entry '14302343' for key 'PRIMARY'.
Impressio eJournal © 2020 SANTARA Perjungti į Bibliotekos lygmenį